Profilaktyczne badanie nosicielstwa paciorkowców grupy B u kobiet w ciąży

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi obowiązującymi w Polsce, każda kobieta w ciąży, między 35 a 37 tygodniem ciąży powinna mieć wykonane przesiewowe badanie mikrobiologiczne w kierunku obecności paciorkowców β¬hemolizujących z grupy B (Group B Streptococcus – GBS) – Streptococcus   agalactiae. Około 30% zdrowych kobiet, u których nie występują żadne objawy, jest nosicielkami GBS. Ciąża ze względu na zmiany w funkcjonowaniu odporności i hormonalne predysponuje do zakażenia.

 

Wymaz z pochwy GBS – dlaczego to badanie wykonuje się w ciąży?

Jak wyżej wspomniano, obecność GBS u kobiety nie jest nie bezpieczna i może nie powodować żadnych dolegliwości. Dlaczego więc konieczne jest wykonanie tego badania w ciąży? Chodzi tutaj o bezpieczeństwo dziecka. Podczas porodu, ryzyko przekazania GBS z matki – głównie z środowiska mikrobioty pochwy, kanału szyjki macicy – na noworodka wynosi około 70%. Dla dziecka Streptococcus   agalactiae może być niebezpieczny i może spowodować zakażenia układu oddechowego, zapalenie płuc, a nawet doprowadzić do rozwoju posocznicy (sepsy). Aby temu zapobiec, kobietom u których wynik w kierunku GBS wyjdzie dodatni, stosuje się profilaktyczną podaż antybiotyku (najczęściej penicylina) matce okołoporodowo.

 

Wymaz z pochwy GBS – jak wykonać?

Aby wykonać właściwie badanie mikrobiologiczne w kierunku GBS, należy pobrać wymaz z pochwy i z odbytu, przy użyciu dwóch wymazówek z podłożem transportowym. Wg wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, nie jest wymagane pobieranie wymazu przy użyciu wziernika. Takie pobranie jest prawie nieodczuwalne przez kobietę, a na pewno nie jest bolesne.

 

Wymaz z pochwy w ciąży – czy tylko GBS?

Niemniej jednak, wykonując to obowiązkowe badanie mikrobiologiczne w kierunku GBS, można także ocenić stan mikrobioty pochwy szerzej. Taką ofertę proponuje Instytut Mikroekologii w Poznaniu, który w podstawowym badaniu VagiStatus Screen ilościowy, ocenia również obecność innych bakterii potencjalnie patogennych, np. Gardnarella vaginalis, grzybów, a także ilość bakterii ochronnych Lactobacillus. Obecność bakterii ochronnych w pochwie jest ważna w okresie ciąży dla zapobiegania zakażeniom i jej prawidłowego przebiegu. Również podczas porodu jest to istotne, aby matka mogła przekazać bakterie prozdrowotne dziecku rodzącemu się drogami natury. W przypadku badania VagiStatus, wymaz z pochwy należy pobrać z użyciem wziernika.

 

Wymaz z pochwy cena                                                                        

W przypadku kobiet, które prowadzą ciążę w ramach NFZ, badanie to jest bezpłatne. Wykonanie badania w kierunku GBS prywatnie średnio około 50 – 100 zł. Badanie mikrobioty pochwy VagiStatus Screen ilościowy wykonywane w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, które obejmuje posiew mikrobiologiczny w kierunku GBS, ale też szereg innych parametrów kosztuje 90 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *